Projekt Budowlany Gotowy lub Indywidualny

Zobacz załączoną galerię online na:
http://www.arexdomy.pl/1-stan-surowy-otwarty#sigProId8677c839e8

Wybór projektu zależy od indywidualnych preferencji Inwestora, zasobów finansowych jakimi dysponuje oraz wymagań jakie Inwestor postawił sobie przy planowanej budowie.

        Fundamenty

Stopy fundamentowe     Ławy fundamentowe     Płyta fundamentowa

Zobacz załączoną galerię online na:
http://www.arexdomy.pl/1-stan-surowy-otwarty#sigProId883978cd65

Stopy fundamentowe idealnie nadają się pod domki letniskowe, letnie, jak i całoroczne oraz niektóre mieszkalne do 70 m2. Czas wykonania stóp fundamentowych 15, 25, 35 o zbrojonym członie głównym z szpilą kotwiącą wynosi ok. 5-8 godz. Natomiast stopy fundamentowe wiercone w grunt, a na nich płyta żelbetowa zbrojona o gr. 15-25 cm-czas wykonania wynosi ok. 2-4 dni.

Ławy fundamentowe są najbardziej popularne, stosuje się się w domach mieszkalnych powyżej 70 m2. Ławy mają od 25-60 cm gr. ścianki zbrojone poczwórnie (góra i dół) drutem żebrowanym plus druty rozdzielcze z rozprowadzonymi przewodami instalacyjnymi, elektrycznymi, gazowymi, wodnymi, ewentualnie co i cw itd. Posiadające izolację przeciw wilgociową, jak i termiczną z odpowiednich materiałów: folia kubełkowa, styropian w zależności od wielkości, jak i uzgodnień- 5-20 cm. Czas wykonania od 4-6 dni.

Płyta fundamentowa- powszechnie stosowana w miejscach o bardzo trudnych warunkach glebowych. Zbrojona od 35-50 cm zbrojenie wzdłużne, jak i poprzeczne wraz z belkami, izolacją oraz ociepleniem, istalacjami, ogrzewaniem podłogowym przystosowanym do komina z płaszczem wodnym, jak i również piec dowolnego rodzaju. Czas wykonania od 6-10 dni.

Konstrukcja Budynku


Konstrukcja drewniana szkieletowa MASYWNA  z LITEGO DREWNA wzmacniana płytą OSB.
Konstrukcja suszona CZTEROSTRONNE obrabiana

Konstrukcja ścian   Konstrukcja stropów   Konstrukcja dachu

 

Zobacz załączoną galerię online na:
http://www.arexdomy.pl/1-stan-surowy-otwarty#sigProIdd1c4c3749b

Konstrukcja ścian zewnętrznych- masywna, z litego drewna, nośna konstrukcja drewniana o szerokości od 150 mm do 250 mm oraz grubości od 50 mm do 70 mm, ze względu na rodzaj elewacji płyty poszycia zewnętrznego stosuję się paro- i wiatroizolacją, w kolejności zależnej od materiału użytego na elewacji, izolację stosuje się na całej powierzchni ścian zewnętrznych, cała powierzchnia konstrukcji jest pokrywana również 12 mm płytą wiórową OSB, dodatkową izolację tworzą wełna mineralna/ elewacyjna tworząca rdzeń izolacji cieplnej i akustycznej oraz 15 mm płyty izolacji cieplnej wykonane ze stabilizowanego styropianu, stosowane jako dodatkowe ocieplenie oraz podkład dla tynku/ pianka poliuretanowa tworzącą rdzeń izolacji termicznej oraz wodnej, całość od strony wewnętrznej zakończona jest 12,5/15 mm płytą gipsowo-kartonową na stelażu ze szpachlowanymi połączeniami/ boazerią drewnianą. Między wełną a deskami zostawiamy przestrzeń wentylacyjną.

Konstrukcja stropów- z litego drewna, suszonego komorowo, czterostronnie struganego z fazowanymi krawędziami, belka stropowa 5x25cm , legary 5x5cm co 40 cm, od dołu konstrukcji stropu stosuje się płytę konstrukcyjną 12,5/15 mm gipsowo-kartonową lub deski, na co kładzie się folię paroizolacyjną, jako rdzeń izolacji cieplnej i akustycznej stosuję się 20cm wełnę mineralną, na belki stropowe uszczelnione z przewiązkami, kładzie się płytę OSB 22 mm, na całość z użytkowym poddaszem można położyć wykładzinę, deskę podłogową, panele lub inne.

Konstrukcja dachu- rodzaj drewnanej konstrukcji nośnej dachu zależy od kształtu dachu, odległości między ścianami zewnętrznymi, kąta nachylenia połaci dachowej oraz ciężaru pokrycia dachowego. Drewno na taką konstukcję jest również suszone komorowo, czterostronnie strugane ma zfazowane krawędzie oraz jednakową grubość. Pod 12,5 /15 mm płytami kartonowo-gipsowymi lub deskami stosuje się folię paroizolacyjną, następnie 250 mm wełnę mineralną tworzącą rdzeń izolacji cieplnej i akustycznej. Stronę zewnętrzną konstrukcji dachu obija się 12mm płytami wiórowymi OSB 3. Kolejno na to idzie wiatroizolacja, membrana wysokoparoprzepuszczalna, kontrłaty drewniane 2,5/5 cm, łaty drewniane 4/5 cm. Całość pokrywamy blachodachówką, dachówką ceramiczną itd.

Kompleksowa impregnacja Dodatkowa impregnacja po zmontowaniu konstrukcji

 

Zobacz załączoną galerię online na:
http://www.arexdomy.pl/1-stan-surowy-otwarty#sigProIda36b81068e

Drewno konstrukcyjne - jak każdy materiał, który jest naturalny podlega biodegradacji. Konstrukcje z drewna są narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych, mikroorganizmów tj. bakterie, grzyby czy owady. Również ogień stwarza duże zagrożenie. Można temu zapobieć stosując odpowiednie środki ochronne. Drewno przed imprgnacją powinno być odpowiednio przygotowane, jego wilgotność nie może przekraczać 25%. Stosując impregnację, trzeba pamiętać o tym, że przerwy między nakładaniem impregnatu kolejnymi warstwami powinny wynosić co najmniej 4 godz. Natomiast największą ochronę przed ogniem stanowi drewno czterostronnie strugane. Również tak przygotowany materiał najefektywniej przyjmuje impregnat.

Tarasy i Zadaszenia


Taras              Wiaty             Zadaszenia

Zobacz załączoną galerię online na:
http://www.arexdomy.pl/1-stan-surowy-otwarty#sigProIdd4c78d5abb
 

Taras: Nawierzchnia tarasu musi być wykonana z materiału odpornego na mróz, zmiany temperatury, nienasiąkliwego i o szorstkiej powierzchni (antypoślizgowej). Takie warunki spełniają między innymi gres, terakota, płyty kamienne i betonowe, klinkier, drewno egzotyczne i kompozyty drewniane. Taras może być wykonany: na gruncie- tzw. taras naziemny - wykończony utwardzoną nawierzchnią (z drewna, drewnianych kompozytów, kamienia, ceramiki czy też betonu), nad gruntem - najczęsciej tworzy go płyta spoczynkowa na belkach podpartych słupami, zwykle jest to konstrukcja drewniana lub żelbetowa, nad pomieszczeniami domu- (nad piwnicą, garażem itp.) taras tworzy wtedy również funkcję stropodachu, dlatego też niezbędna jest warstwa izolacyjna tworząca ochronę przed wodą, a jeśli pomieszczenie jest ogrzewane to także ocieplenie (wełną mineralną, styropianem).

Wiaty: Są to obiekty nie posiadające ścian bocznych lub posiadające jedną, dwie albo trzy ściany. Najczęściej spotykane są wiaty bez ścian bocznych lub z trzema ścianami. Parametry geometryczne zależne są od naszych upodobań, badź celu przeznaczenia. Dzielą się na: ogrodnicze, gospodarcze, samochodowe, magazynowe, bądź też przystankowe, rowerowe, jak i handlowe.

Zadaszenia: dzielimy je ze względu na zastosowany do produkcji materiał, mogą być między innymi: drewniane, z płyt poliwęglanowych, z gontu bitumicznego, blachodachówek, dachówek itd., oraz z żywych roślin. W przypadku tarasów jednym z najbardziej popularnych jest zadaszenie drewniane.

Ścianki Działowe

 

Zobacz załączoną galerię online na:
http://www.arexdomy.pl/1-stan-surowy-otwarty#sigProIda9d3fd8e08

Ściany wewnętrzne konstrukcyjne- przeważnie występują o grubości 180 mm, między słupkami 5/15 cm znajduje się 150 mm wełna mineralna, obustronnie obłożone 12,5 mm płytą kartonowo- gipsową

Ścianki działowe- przeważnie o grubości 80 mm z wełną mineralną 5 mm, między słupkami drewnianymi 5/5 cm, obustronnie obłożone płytą kartonowo-gipsową 12,5 mm.

Pokrycie Dachu
Blacho-dachówka    Dachówka ceramiczna    Gont bitumiczny

 

Zobacz załączoną galerię online na:
http://www.arexdomy.pl/1-stan-surowy-otwarty#sigProIddb1fc00b8d

Przy wyborze pokrycia dachowego należy wziąć pod uwagę konstrukcję wieźby dachowej, a przede wszystkim nachylenie dachu oraz nosność wieźby.

Blacho-dachówka- najpopularniejszym materiałem lekkich pokryć dachowych ( masa ok. 4-12 kg/ m2 ) jest wszelkiego rodzaju blacha, blacho-dachówka, blacha trapezowa czy płaska. Można nią kryć dachy o kącie nachylenia 3o do 90o. Do krycia płaskich dachów o nachyleniu 3o stosuje się blachę płaską lub trapezową. Natomiast chętnie wybieranymi blachodachówkami można pokryć dach o minimalnym nachyleniu 9o. Decydując się na bardziej płaski dach, można go również pokryć arkuszami blachodachówki, trzeba wtedy przygotować pod nie sztywne poszycie z desek, sklejki wodoodpornej, płyt wiórowych OSB oraz obłożyć papą.

Dachówka ceramiczna- waga wacha się między 40-80 kg/m2. Jest najcięższym materiałem stosowanym do pokrycia dachu. Układana jest na dachu o spadku powyżej 20o ( przy małym nachyleniu istnieje możliwość, że dach może przeciekać). Nie nadaje się zbytnio na dachy zbyt strome, powyżej 45o, ponieważ jej mocowanie jest zbyt pracochłonne. Dodatkowo pod ceramikę trzeba wykonać odpowiednio wytrzymałą więźbę.

Dachówka betonowa- jest lżejsza od ceramicznej, waga od ok. 35-50 kg/m2. Zalecane nachylenie dachu 22-60o. Przy dodatkowym uszczelnieniu możliwe są jeszcze większe spadki.

Gont bitumiczny- można stosować na dachach i minimalnym kącie nachylenia 12o, należy wówczas ułożyć jako pierwszą warstwę papy podkładowej, żeby zachować szczelność pokrycia. Do pokładu pokrycia bezpośrenio można je mocować przy koncie nachylenia powyżej 20o.

Obróbki metalowe Membrany izolacyjne Orynnowanie

Zobacz załączoną galerię online na:
http://www.arexdomy.pl/1-stan-surowy-otwarty#sigProId7a9d5ff4e1

Obróbki- mają za zadanie uszczelnić pokrycie dachowe, zapewnić prawidłowe odprowadzenie wody oraz zabezpieczyć przed wiatrem, przeważnie mają one 6mb długości i do grubości. W skład obróbek wchodzą: gąsiory, wiatrownice górne i standardowe, rynna koszowa, pas nadrynnowy i podrynnowy, obróbka kominowa górna i dolna, śniegołap, obróbki przyścienne.

Membrany izolacyjne- to jedno- lub dwuwarstwowe izolacyjne powłoki o otwartej strukturze dyfuzyjnej, produkowane są z polietylenu twardego i miękkiego, polipropylenu i poliestru. Zazwyczaj ich główną warstwę tworzy włóknina. Posiadają bardzo dobrą przepuszczalność pary wodnej, jednocześnie woda nie przesiąka przez nie, gormadząc się w przestrzeni wentylacyjnej pod przykryciem dachowym.

Orynnowanie- najważniejszym czynnikiem, który decyduje o orynnowaniu jest efektywna powierzchnia dachu- powierzchnia, którą trzeba odwodnić. Do wyboru są systemy z rynnami o różnym przekroju: półokrągłym, półeliptycznym, trapezowym, kwadratowym, prostokątnym, imitującym gzyms. Orynnowanie może być wykonane z różnych materiałów, rynny mogą być: z PVC, stalowe, z tytan-cynku, miedziane, aluminiowe oraz drewniane.

PRZEWÓD KOMINOWY
Komin SCHIEDEL     Komin PRESTO    Komin KONEKT

Zobacz załączoną galerię online na:
http://www.arexdomy.pl/1-stan-surowy-otwarty#sigProId0fd033c8a9

Aby komin funkcjonował prawidłowo, musi być szczelny, zapewniać odpowiedni ciąg, umożliwiający skuteczne odprowadzanie spalin, w przypadku kanałów wentylacji grawitacyjnej- odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach. Może stanowić obudowę kanałów dymowych, spalinowych oraz przewodów wentylacyjnych. Również może osłaniać rurę odpowietrzającą instalację kanalizacyjną oraz doprowadzać powietrze do palenisk typu zamkniętego. W skład systemu kominowego wchodzą: pustaki keramzytobetonowe, szamotowe przewody kominowe, szamotowy trójnik spalin, trójnik wyczystkowy, ściek kondensatu; izolacja z wełny mineralnej, kit kwasopodobny do łączenia przewodów kominowych, drzwiczki wyczystkowe, kratka przewietrzającą, płytę czołową, uchwyty płyty oraz mankiet lub stożek z pokrywą szybu.

PODŁOGI
Panele i glazura         Drewniana        Techniczna OSB

 

Zobacz załączoną galerię online na:
http://www.arexdomy.pl/1-stan-surowy-otwarty#sigProId542d272392

Na ubitym gruncie stosuję się zagęszczoną podsypkę piaskowo-gruzową, na którą idzie zatarty beton. Beton obłożony jest podwójnie papą, na którą idzie 5 cm styropian pokryty folią budowlaną. Na folii stosuje się wylewkę cementową zbrojoną przeciwkurczowo siatką. Bezpośrednio na wylewce można zamontować różnego rodzaje pokrycia podłóg: 22mm płytę wiórową OSB 3, 22 mm deskę podłogową, kamień, posadzkę ceramiczną, tworzywa sztuczne czy też panele podłogowe.

  TRANSPORT ELEMENTÓW

Transport materiałów oraz grupy montażowej na miejsce budowy

(Do 50 km od Firmy bezpłatnie)

Zobacz załączoną galerię online na:
http://www.arexdomy.pl/1-stan-surowy-otwarty#sigProIde943120be6